top of page

Lektorzy? Czas start!Jednym z etapów formacji ministranckiej jest przygotowanie do posługi lektora. Dokonuje się ono na płaszczyźnie diecezji przez uczestnictwo w kursie lektorskim. W dniach 3-5 marca w Drohiczynie rozpoczął się kolejny już taki kurs, chociaż w tym roku jego forma uległa pewnej modyfikacji. Dzięki zaangażowaniu księży w parafii do Drohiczyna przybyło 56 młodych ministrantów z 23 parafii naszej diecezji, którzy pod opieką duszpasterzy i animatorów spędzili cały weekend na wspólnych zajęciach.

Piątkowe zajęcia rozpoczęły się wspólną Mszą Świętą i nabożeństwem Drogi Krzyżowej w drohiczyńskiej katedrze. Po kolacji odbył się wykład inauguracyjny kursu, który przybliżył rolę i znaczenie posługi lektora w Kościele. Przy tej okazji kursanci mieli możliwość opowiedzieć o swoich wyobrażeniach i doświadczeniach. Wieczór zakończony został wspólną integracją oraz Modlitwą na zakończenie dnia. Zresztą, Liturgia Godzin towarzyszyła przyszłym lektorom podczas całego spotkania.Sobotni dzień przepełniony był wykładami uzupełnianymi przez ćwiczenia praktyczne. Kursanci rozpoczęli w ten sposób poznawanie trzech podstawowych bloków zagadnień obecnych na kursie lektorskim: biblijnych, liturgicznych i fonetycznych. Ze szczególnym zainteresowaniem spotkały się ćwiczenia liturgiczne prowadzone przez animatorów. Punktem kulminacyjnym dnia była uroczysta Msza Święta w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył ksiądz rektor. Wieczorem odbyła się Adoracja połączona z Namiotem Spotkania – wspólną lekturą i modlitwą słowami Pisma Świętego.

W niedzielę kursanci kontynuowali swoje zajęcia z dostrzegalnym zaangażowaniem. Wspólnie spędzony czas pozytywnie wpływał na ich zaangażowanie i otwartość na siebie nawzajem oraz na prezentowane im treści. Wszystko to sprawiło, że to pierwsze spotkanie przebiegło w bardzo rodzinnej atmosferze, w której udało się także, prócz modlitwy, wykładów i ćwiczeń, przełamać bariery i zawiązać dobre relacje. Miejmy nadzieję, że w czasie kolejnych sesji kursu lektorskiego będzie można zauważyć dobre owoce tego czasu.17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page