top of page

Wystartował kurs lektorski '24

W dniach 1-3 marca w Drohiczynie odbył się pierwszy zjazd kolejnej edycji diecezjalnego kursu ceremoniarza organizowanego przez Duszpasterstwo Służby Liturgicznej naszej diecezji. W tym spotkaniu wzięło udział 50 uczestników wspieranych przez duszpasterzy i grupę animatorów, ceremoniarzy i lektorów.Kandydaci na lektorów pochodzą z następujących parafii: Bielsk Podlaski Bazylika, Karmel, Miłosierdzie i Opatrzność, Drohiczyn, Hajnówka Podwyższenia Krzyża, Kożuchówek, Łubin Kościelny, Niemyje Nowe, Repki-Szkopy, Rogów, Rozbity Kamień, Rudka, Sokołów Podlaski Konkatedra, Miłosierdzie, Strabla, Topczewo, Węgrów Bazylika, Klasztor, Winna Poświętna.

Piątkowe spotkanie rozpoczął wykład wprowadzający na temat posługi lektora. Następnie kursanci wzięli udział w nabożeństwie drogi krzyżowej wraz z alumnami z naszego seminarium. Wieczorem na uroczystej Mszy Świętej inaugurującej kurs wszyscy modlili się o otwartość na łaskę Ducha Świętego na tym szczególnym etapie formacji. Dzień zakończył wieczór integracyjny oraz wspólna kompleta.Sobotnie przedpołudnie było wypełnione licznymi zajęciami. Po porannej jutrzni i śniadaniu uczestników odwiedził ksiądz biskup Piotr, który pozdrowił wszystkich i wyraził wielką radość z faktu zebrania się kolejnej grupy formacyjnej. Podziękował również odpowiedzialnym za formację za trud wkładany w prowadzenie kursów. Następni kursanci podzieleni na grupy brali udział w warsztatach logopedycznych z panią Katarzyną Cejmer-Jankowską oraz ćwiczeniach lektorskich i liturgicznych prowadzonych przez swoich starszych kolegów. Wzięli również udział w wykładzie ks. Patryka Nagórnego na temat gestów i postaw liturgicznych.

Po obiedzie był czas na integrację. Korzystając z dobrej pogody większość uczestników rozegrała mecz w piłkę nożną, pozostali zaś udali się na spacer po Drohiczynie. Przed kolacją uczestniczyli także w spotkaniach w grupach, gdzie pod okiem animatorów rozmawiali na temat swoich doświadczeń służby ministranckiej w parafiach. Następnie wszyscy spotkali się na wspólnej Eucharystii. Po kolacji miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – Adoracja Najświętszego Sakramentu połączenia z modlitwą Słowem Bożym i celebracją sakramentu pokuty i pojednania.Niedziela była czasem przyswajania solidnej dawki wiedzy liturgicznej i biblijnej przez kolejne wykłady oraz różnego rodzaju ćwiczenia praktyczne. Podsumowaniem kursu była wspólna Msza Święta, omówienie zbliżających się wydarzeń ministranckich w diecezji oraz rozdanie zadań do wykonania w parafiach.

Na uwagę zasługuje dobra atmosfera w czasie trwania spotkania oraz ogromne zaangażowanie ekipy prowadzącej. Cieszymy się, że chociaż było to pierwsze spotkanie zupełnie nowej grupy, to udało się przełamać bariery i nawiązać wiele dobrych relacji, które będą owocowały w czasie kolejnych spotkań.7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page