top of page

Ustanowienie animatorów i ceremoniarzy

Dziesięciu animatorów z ośmiu parafii oraz dwudziestu siedmiu ceremoniarzy z czternastu parafii zostało pobłogosławionych przez ks. bp. Piotra Sawczuka podczas uroczystej Mszy św. celebrowanej 17 czerwca 2023 r. w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie.

Kapłani, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, rodzice, rodzina, bliscy i przyjaciele uczestniczyli w uroczystości wieńczącej wielomiesięczny okres przygotowań i formacji, w wyniku którego młodzi mężczyźni poprzez specjalny obrzęd zostali pobłogosławieni do pełnienia wyznaczonych funkcji.


W homilii ks. Biskup nawiązał do obchodzonego wspomnienia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Przypomniał rolę, jaką odegrała Matka Najświętsza w Historii Zbawienia. Również dziś jest niezwodną Orędowniczką i wsparciem dla każdego człowieka. Zwrócił również uwagę na postać św. Alberta Chmielowskiego. Dzień 17 czerwca jest jego liturgicznym wspomnieniem. Wyraził radość z faktu, że wiele młodych osób interesuje się i aktywnie włącza w życie wspólnoty Kościoła oraz chętnie angażuje w pomoc w swoich parafiach. Po homilii ks. Mateusz Gołoś wywołał kandydatów po imieniu. Na wezwanie ks. Biskupa wyrazili oni chęć podjęcia wyznaczonych zadań. W postawie klęczącej przyjęli specjalne błogosławieństwo do pełnienia funkcji animatora liturgicznego i ceremoniarza. Zewnętrznym znakiem są krzyże, które ks. Biskup nałożył każdemu. Krzyże animatorskie zawieszone są na złotym sznurze, ceremoniarskie zaś na czerwonym. Na zakończenie liturgii zarówno nowi animatorzy jak i ceremoniarze wyrazili swoją wdzięczność ks. Biskupowi, kapłanom zaangażowanym w formację a zwłaszcza głównym odpowiedzialnym: ks. Mateuszowi Gołosiowi oraz ks. Patrykowi Nagórnemu, księżom proboszczom, a szczególnie ks. kan. Zbigniewowi Domirskiemu, rodzicom oraz osobom zaangażowanym w organizację każdorazowych spotkań. W historii działalności Duszpasterstwa Służby Liturgicznej animatorów pobłogosławiono po raz pierwszy. To najwyższy stopień wśród pełniących funkcję przy ołtarzu. Jak wskazuje sam obrzęd obydwie funkcje, animatora i ceremoniarza, są potrzebne we wspólnocie gromadzącej się na Eucharystię. Niezbędna jest formacja wiernych do świadomego, czynnego i owocnego uczestnictwa w liturgii. Zadanie to zostało powierzone w szczególny sposób animatorom. Konieczne jest także dobre przygotowanie samej celebracji, czuwanie nad tym, aby wszystkie funkcje były sprawowane pięknie i zgodnie z przepisami liturgicznymi. Zadanie to zostało powierzone ceremoniarzom.


tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski

32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page