top of page
kC formuarz.jpg

Nowa edycja kursu ceremoniarza rusza
we wrześniu!

Diecezjalny Kurs Ceremoniarza to przygoda jakich mało! Intensywny rok,
w czasie którego poznajemy tajniki Liturgii - jej historię i znaczenie. Rozpracowujemy strukturę Mszy Świętej, by lepiej zrozumieć, w czym tak naprawdę uczestniczymy. Analizujemy symbole, gesty, postawy. Uczymy się prawidłowo wykonywać wszystkie funkcje liturgiczne. Przygotowujemy się do planowania i koordynacji asyst liturgicznych. 

I dużo, dużo, dużo... ćwiczymy! Bo w praktyce uczymy się najlepiej!

Zobacz, czym się zajmujemy

Masz pytania? Śmiało pisz do nas!

kurs ceremoniarza - opis.jpg

Zasady uczestnictwa 
w Diecezjalnym Kursie Ceremoniarza

 1. Przygotowywać mogą się chłopcy od pierwszej klasy szkół ponadpodstawowych, którzy są zaangażowani w służbę ministrancką danej parafii i mają predyspozycje do wsparcia kapłanów w organizacji celebracji liturgicznych. Wyjątkowo kurs mogą także rozpocząć chłopcy z 8 klasy szkoły podstawowej – przy pozytywnej opinii księdza proboszcza i za zgodą duszpasterza diecezjalnego po odbyciu rozmowy wstępnej.

 2. Kurs trwa od września 2022 do czerwca 2023 w Diecezji Drohiczyńskiej (średnio jedno spotkanie w miesiącu). Spotkanie jest weekendowe. Rozpoczyna się w piątki o godz. 17.00, kończy w niedziele o godz. 14.00. Kandydaci mają zagwarantowany nocleg i wyżywienie.

 3. Kurs będzie odbywał się w Parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Zajęcia będą prowadzili profesorowie naszego seminarium, inni kapłani oraz właściwe osoby świeckie (w tym uprzednio ustanowieni ceremoniarze). Przewidzianych jest także wiele zajęć praktycznych.

 4. Formą wstępnego zgłoszenia jest uzupełnienie formularza DO 11 WRZEŚNIA:

   https://forms.gle/U3JmM7LfeZhA59un6    

 1. Na podany przy zapisach mail zostanie wysłana karta zgłoszeniowa, którą należy uzupełnić i dostarczyć na pierwsze spotkanie (opatrzoną pieczątką i podpisem kierującego księdza).

 2. Inauguracja kursu (pierwsze spotkanie) odbędzie się w Bielsku Podlaskim w dniach 23-25 września. Kolejne terminy: 21-23.10 / 
  18-20.11 / 09-11.12. Pozostałe będą podane w późniejszym czasie.

 3. Kurs przygotowuje ministrantów m.in. w następujących obszarach: dokładna znajomość liturgii - jej znaczenia, symboliki i przebiegu; znajomość i umiejętność wykonania wszystkich funkcji podczas Mszy Świętej; asysta na Mszach Św. z udziałem biskupa, przygotowanie i koordynacja uroczystych Liturgii, poznanie wybranych zagadnień z teologii Liturgii.

 4. Ministranci są zobowiązani do uczestniczenia we wszystkich spotkaniach;

 5. Kurs kończy się egzaminem końcowym;

 6. Koszt: 80 zł / spotkanie;

 7. Warunkiem rozpoczęcia w tym roku kursu jest zebranie minimum 10 kandydatów.

bottom of page